Operacja mająca na celu wdrażanie i zarządzanie Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2023-2027 dla obszaru Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze”, w tym realizację Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Planowanym rezultatem operacji jest osiągnięcie wskaźników zaplanowanych w Strategii.

„Objawienie Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie”

12 lipca 2012

Zdarzyło się to dnia 5 sierpnia 1640 roku w święto Matki Boskiej Śnieżnej, kiedy to przy leśnym źródle mieszkańcowi pobliskiej wsi Szarowola objawiła się Matka Boża. Nakazała Ona chłopu w miejscu objawienia figurkę wystawić. Jakub Ruszczyk, bo tak miał na imię ów człowiek od lat nękany był chorobami. Za złożoną obietnicę w darze od pięknej Pani otrzymał łaskę zdrowia. Jakub czym prędzej udał się do miasteczka Krasnobród by głosić ludziom co widział. Nie uwierzył w to ówczesny właściciel Adam Lipski i wtrącił chłopa do więzienia. Wieść ta dotarła do kanclerzyny Katarzyny Zamoyskiej, która nakazała Jakuba uwolnić i przywieźć do siebie. Wysłuchawszy opowieści o cudzie uzdrowienia pozwoliła chłopu postawić w miejscu objawienia figurę. Bardzo wiele osób przybywało tutaj, a po modlitwie i napiciu się wody z cudownego źródełka odzyskiwało zdrowie. Jako dowód wdzięczności ludzie pozostawiali rożne dary. Pewnego dnia ktoś zostawił mały obrazek Matki Boskiej.

Jesienią 1648 roku Kozacy Bohdana Chmielnickiego obrabowali i zniszczyli miasteczko i miejsce kultu. Wiosną, następnego roku, w resztkach śniegu odnaleziono ten obrazek, który nie uległ zniszczeniu. Uznano to za cud. Tego samego roku przy źródle wybudowano większą drewnianą kapliczkę, a w jej centrum umieszczono słynny obrazek.

W 1673 r. kapliczka została spalona przez Tatarów, a ze zgliszczy wydobyto obrazek w stanie nienaruszonym. Na miejscu tej kapliczki w 1690 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła wraz z klasztorem, który został ufundowany przez Marysieńkę Sobieską jako wotum wdzięczności za odzyskane zdrowie.

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content