Dawna osada położona w lasach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu Izba Leśna, która pozwala poznać warunki życia i pracy leśniczego i jego rodziny. Ekspozycja stała odtwarza kancelarię leśniczego, kuchnię i sypialnię. Ekspozycje czasowe pozwalają na poznanie historii Florianki, obyczajów panujących na tych terenach i okolicznego środowiska przyrodniczego. Szczególną uwagę poświecono historii i metodom gospodarki leśnej prowadzonej przez Zamoyskich. Obok dawnej leśniczówki odtworzono sad ze starymi gatunkami drzew oraz zrekonstruowano niewielką sadzawkę. We Floriance od 1995 roku funkcjonuje Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego RPN – symbolu parku.
Florianka swoją nazwę zawdzięcza Florianowi Szaremu, legendarnemu protoplaście rodu Zamoyskich. Według legendy to tutaj został zraniony przez niedźwiedzia, a jego siostra Janka opatrywała mu rany. Obozowisko rozbili pod rosnącym tu dębem, który otrzymał imię „Florian” a miejsce to nazwano Florianką. Nawiązujący do legendy pomnikowy dąb Florian, ma wysokość 30m a obwód pnia wynosi 7,4 m, jego wiek szacuje się na ok. 400 lat.
Do Izby leśnej prowadzi trasa rowerowa ze Zwierzyńca (rozpoczynająca się przy Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego) lub Górecka Starego.