Głównym celem projektu był wzrost znaczenia turystyki aktywnej w rozwoju gospodarczym Lubelszczyzny poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej i promocję turystyki kajakowej na rzece Wieprz.
Projekt był realizowany w partnerstwie 7 Lokalnych Grup Działania z terenu województwa lubelskiego, które łączy rzeka Wieprz - LGD Nasze Roztocze, LGD Krasnystaw Plus, LGD Polesie, LGD Dolina Giełczwi, LGD Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem, LGD Zielony Pierścień i LGD Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej.
Całkowity koszt projektu to 397 188,00 zł, w tym koszty LGD Nasze Roztocze 89 749,00 zł.
Najważniejszym działaniem w projekcie było opracowanie wspólnej publikacji pt. „Kajakiem po rzece Wieprz – przewodnik kajakowy”. Jest to pierwsze wydawnictwo, które służy praktyczną informacją na temat organizacji spływów kajakowych na całej długości rzeki dostępnej dla kajakarzy - od miejscowości Hutki na Roztoczu aż do okolic Dęblina, gdzie Wieprz wpływa do Wisły. Łącznie jest to dystans ponad 300 km podzielony na 22 odcinki. Pierwsze zaprezentowane w przewodniku odcinki to obszar działania LGD Nasze Roztocze. Tu w okolicach Krasnobrodu zlokalizowane są pierwsze wypożyczalnie kajaków na Wieprzu i stąd organizowane są spływy kajakowe. Na roztoczańskich odcinkach Wieprz jest płytki, spokojny i bezpieczny, idealny do organizacji rodzinnych spływów kajakowych. Rzeka malowniczo meandruje przez otulinę Roztoczańskiego Parku Narodowego, przepływa przez Zwierzyniec - znaną miejscowość turystyczną z licznymi zabytkami z czasów Ordynacji Zamojskiej i dociera do Szczebrzeszyna jednego z najstarszych miast Lubelszczyzny ze słynnym pomnikiem chrząszcza. Atrakcją spływów są wystające konary i powalone drzewa, które sprawiają że trasa spływów jest urozmaicona. Płynąc dalej docieramy na obszar kolejnych Lokalnych Grup Działania będących partnerami projektu współpracy.
Opracowana w ramach projektu współpracy publikacja „Kajakiem po rzece Wieprz – przewodnik kajakowy” otrzymała wyróżnienie na 28 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. To wspólny sukces i docenienie naszego wkładu w promocję turystyki aktywnej. Publikacja w wersji elektronicznej jest dostępna na stronie internetowej LGD w zakładce Nasze inicjatywy > Publikacje LGD.
W ramach projektu współpracy zostało utworzonych lub doposażonych 13 miejsc postojowych lub wypoczynkowych dla kajakarzy. 4 takie miejsca powstały na obszarze LGD Nasze Roztocze – w Krasnobrodzie, w Zwierzyńcu i Kawęczynie na terenie gminy Szczebrzeszyn. Powstała w ramach projektu ogólnodostępna infrastruktura sprzyja poprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej podmiotów z branży kajakowej z obszaru objętego projektem. Służy także turystom, którzy zyskali atrakcyjne miejsca, gdzie mogą odpocząć po udanym spływie kajakowym, schronić się przed słońcem lub deszczem.