„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” .Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szlak kajakowy

16 lipca 2016

Szlak kajakowy na rzece Wieprz na Roztoczu możemy podzielić 4 na odcinki:

 

 

Odcinek 1: Hutki – Bondyrz – Guciów

Dystans: 11 km

Czas przepływu: 5h

Jest to pierwszy odcinek rzeki Wieprz dostępny dla kajakarzy w jej górnej części. Jej szerokość wynosi od około 2 m do 6 m, a głębokość od kilkudziesięciu centymetrów do około 1,5 metra. Wody rzeki są czyste, dobrze widać piaszczyste dno. Na tym odcinku Wieprz jest rzeką spokojną i bezpieczną, idealną do organizacji rodzinnych spływów kajakowych. Atrakcją spływów są wystające konary i powalone drzewa, które sprawiają, że trasa spływu jest urozmaicona i ciekawa. Występuje jedna przeszkoda – śluza w Bondyrzu, gdzie musimy przenieść kajak.

Czytaj więcej…

 

Odcinek 2: Guciów – Obrocz

Odcinek wyłączony ze spływów

Rzeka Wieprz na odcinku od Guciowa do Obroczy na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego (RPN) jest wyłączona ze spływów kajakowych.

Czytaj więcej…

 

Odcinek 3: Obrocz – Zwierzyniec (Zalew Rudka) – Bagno – Żurawnica – Brody – Szczebrzeszyn

Dystans: 20 km

Czas przepływu: 8h

To drugi roztoczański odcinek szlaku kajakowego na rzece Wieprz. Tutaj rzeka osiąga nawet kilkanaście metrów szerokości. Jest płytka, przejrzysta i bezpieczna. To odcinek polecany szczególnie dla początkujących kajakarzy i rodzin z dziećmi. W początkowej części rzeka przepływa przez Otulinę Roztoczańskiego Parku Narodowego i znaną miejscowość turystyczną – Zwierzyniec z licznymi zabytkami z czasów Ordynacji Zamojskiej. Począwszy od Żurawnicy szlak przebiega przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy z widokiem na charakterystyczną dla Roztocza szachownicę pól. Na trasie znajdują się niewielkie uskoki skalne oraz miejscowe spłycenia. Odcinek kończy się w Szczebrzeszynie – jednym z najstarszych miast Lubelszczyzny ze słynnym pomnikiem chrząszcza. Na odcinku występują dwie przeszkody – śluzy na Zalewie Rudka i w Turzyńcu. W tych miejscach musimy przenieść kajak.
Czytaj więcej…
 

Odcinek 4: Szczebrzeszyn – Michalów – Deszkowice – Nielisz

Dystans: 16 km

Czas przepływu: 4h 30 min.

Kolejny odcinek szlaku kajakowego na górnym Wieprzu rozpoczynamy w Szczebrzeszynie a kończymy na zalewie w Nieliszu. Rzeka osiąga szerokość kilkunastu metrów. Na trasie występują przeszkody w postaci pni i zwalonych drzew. W okolicach dawnej cukrowni w Klemensowie trzeba przenieść kajak po podmokłych łąkach. Dalej rzeka malowniczo meandruje przez roztoczańskie łąki. Spływ kończymy na największym w województwie lubelskim zbiorniku retencyjnym w Nieliszu.

Czytaj więcej…

 

Więcej informacji na temat turystyki kajakowej na Wieprzu znajduje się na stronie internetowej www.kajakiempowieprzu.pl

Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"

Partyzantów 3, pok. 218
22-400 Zamość
Pon. - Pt. - 7:30 - 15:30
tel./fax 084 639 29 66
tel. 0 510 20 38 58
mail: roztocze@lgdnaszeroztocze.pl
nr konta: 22 1940 1076 3089 7744 0000 0000
Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze"
Projekt: Bartosz Cholewiński
Skip to content